FC Seinäjoki päätti vuotensa Naisten Futsal-Liigassa tyylillä, kun Liikunnan Riemu kaatui Seinäjoen Urheilutalolla lukemin 5-4 (4-1). Voiton myötä Mustat Kissat nousivat sarjassa 13 pisteeseen ja majailevat taulukossa joulutauolle lähdettäessä kahdeksantena. Kokonaisuudessaan onnistunut syyslukukausi nostaa joukkueen arvosanan neljän voiton myötä selvästi hyvän puolelle, vaikka matkalle mahtui myös muutamia alisuorituksia.
Lauantain ottelu alkoi ryminällä, kun Mustat Kissat osuivat kahdesti vajaaseen pariin minuuttiin. Korkea prässi oli myrkkyä vieraille, kun ensin kentille palannut Jennyfer Myllykoski tarjoili avopaikan Amalia Aarniolle ja seuraavassa vaihdossa Minda Ala-aho pohjusti lähes identtisen paikan kauden avausosumansa iskeneelle Vivian Helinille. Vaikka avauskymppi oli kahden nopean osuman jälkeen hieman löysähköä pelaamista kotijoukkueelta, matsin kolmaskin kihaus merkattiin seinäjokisille. Maltilla pelattu hyökkäyskulma tuotti tulosta, kun Myllykoski voitti oman 1v1-tilanteensa ja laukoi pallon millintarkasti vasempaan yläkulmaan. Riemulaiset kavensivat hetkellisesti tilanteen tulostaululla Kissojen nukahduksesta, mutta Aarnion nopea ja ovela sivuraja suoraan maalille siirsi mustapaidat jälleen kolmen maalin johtoon ottelun 17. minuutilla. Taukolukemiksi kirjattiin 4-1.
Jos matsin avausminuutit ensimmäisellä puoliskolla olivat kotijoukkueen, olivat ne sitä myös toisella. Iida Salmivuori pelattiin laidalta vapaaksi ja Iines Fager siivosi pelivälineen verkkoihin Salmivuoren painavan laukauksen jälkeen. Toisen puoliajan edetessä ottelu kääntyi selvemmin vieraiden hallintaan, kun Mustien Kissojen hyökkäys- ja puolustuspelistä uupui huolellisuus ja viimeinen terävyys. Riemu nousi kymmenessä minuutissa ansaitusti maalin päähän – joskin tuomareidenkin hienoisella avustuksella. Kotijoukkueen puolustus kesti kuitenkin viimeiset minuutit ongelmitta ja pokkasi itselleen huipputärkeän pistepotin. Kissojen ja ottelun parhaana palkittiin kapteeni Sara Hedman, mutta erityismaininnan ansaitsee myös lukuisia hienoja torjuntoja maalillaan tehnyt Teresa Delia. Ottelu oli Delialle ensimmäinen yli vuoteen pitkän loukkaantumisen ja kuntoutusjakson jälkeen.
